Oslo - Oslo

Daripada Wikipedia, Ensiklopedia Percuma

Pin
Send
Share
Send

Oslo
Bendera Oslo
Bendera
Cogan kata:
Unanimiter et constanter (Latin)
"Bersatu dan tetap"
Oslo terletak di Norway
Oslo
Oslo
Lokasi dalam Norway
Oslo terletak di Eropah
Oslo
Oslo
Oslo (Eropah)
Koordinat: 59 ° 54′50 ″ B 10 ° 45′8 ″ E / 59.91389 ° N 10.75222 ° E / 59.91389; 10.75222Koordinat: 59 ° 54′50 ″ B 10 ° 45′8 ″ E / 59.91389 ° N 10.75222 ° E / 59.91389; 10.75222
Negara Norway
DaerahØstlandet
DaerahOslo
Ditubuhkan1048
Kerajaan
 • Datuk BandarMarianne Borgen (SV)
 • Datuk Bandar yang memerintahRaymond Johansen (AP)
Kawasan
 • Ibu negeri, Daerah dan perbandaran480.75 km2 (185.62 batu persegi)
• Tanah454.12 km2 (175.34 batu persegi)
• Air26.64 km2 (10.29 batu persegi)
Ketinggian23 m (75 kaki)
Penduduk
 (23 November 2020)[2][3][4]
 • Ibu negeri, Daerah dan perbandaran697,549 Meningkat
 • Bandar
1,019,513
 • Metro1,588,457
Zon masaUTC + 1 (CET)
• Musim panas (DST)UTC + 2 (CEST)
Poskod
0001 – 1299 [7]
HDI (2018)0.968[8]
sangat tinggi · 1hb
Laman webwww.oslo.kommune.tidak
Oslo kommune
Logo rasmi Oslo kommune
Oslo dalam
Norway
Oslo dikelilingi oleh daerah Viken
Oslo dikelilingi oleh daerah Viken
NegaraNorway
DaerahOslo
Zon masaUTC + 01: 00 (CET)
• Musim panas (DST)UTC + 02: 00 (CEST)
Kod ISO 3166NO-0301
Bentuk bahasa rasmiBerkecuali[9]

Oslo (/ˈɒzl/ OZ-loh, juga KAMI: /ˈɒsl/ OSS-loh,[10][11] Bahasa Norway:[ˈƱ̂ʂlʊ] (Mengenai suara inidengar), jarang [ˈƱ̂slʊ, ˈʊ̀ʂlʊ]) adalah modal dan paling ramai penduduk bandar Norway. Ia membentuk kedua-duanya a Daerah dan a perbandaran. Sehingga 23 November 2020, perbandaran Oslo mempunyai populasi 697,549, sementara penduduk kota kawasan bandar adalah 1,019,513, pada 4 November 2019.[12][13] The kawasan metropolitan mempunyai anggaran penduduk 1.71 juta.[14]

Semasa Zaman Viking kawasan itu merupakan sebahagian daripada Viken. Oslo ditubuhkan sebagai sebuah bandar pada akhir Zaman Viking pada tahun 1040 dengan nama Ánslo, dan ditubuhkan sebagai kaupstad atau tempat perdagangan pada tahun 1048 oleh Harald Hardrada. Bandar ini dinaikkan menjadi a keuskupan pada tahun 1070 dan modal di bawah Haakon V dari Norway sekitar jam 1300. Kesatuan peribadi dengan Denmark dari 1397 hingga 1523 dan sekali lagi dari 1536 hingga 1814 mengurangkan pengaruhnya. Setelah dimusnahkan oleh api pada tahun 1624, semasa pemerintahan Raja Kristian IV, sebuah bandar baru dibina lebih dekat Kubu Akershus dan dinamakan Christiania dalam penghormatan raja. Ia ditubuhkan sebagai perbandaran (formannskapsdistrikt) pada 1 Januari 1838. Bandar ini berfungsi sebagai ibu negara Norway pada tahun 1814–1905 penyatuan antara Sweden dan Norway. Dari tahun 1877, nama kota dieja Kristiania dalam penggunaan pemerintah, ejaan yang diadopsi oleh pihak berkuasa perbandaran hanya pada tahun 1897. Pada tahun 1925, kota itu, setelah memasukkan kampung yang mempertahankan namanya, dinamakan semula sebagai Oslo. Pada tahun 1948 Oslo bergabung dengan Aker, sebuah perbandaran yang mengelilingi ibu kota dan 27 kali lebih besar, sehingga mewujudkan perbandaran Oslo yang moden dan diperbesar.

Oslo adalah ekonomi dan kerajaan pusat Norway. Bandar ini juga merupakan pusat perdagangan, perbankan, industri dan perkapalan Norway. Ia adalah pusat penting untuk industri maritim dan perdagangan maritim di Eropah. Bandar ini merupakan rumah bagi banyak syarikat dalam sektor maritim, beberapa di antaranya adalah antara syarikat perkapalan, broker kapal dan broker insurans maritim terbesar di dunia. Oslo adalah bandar perintis di Majlis Eropah dan juga Suruhanjaya Eropah program bandar antara budaya.

Oslo dianggap sebagai bandar global dan mendapat peringkat "Beta World City" dalam kajian yang dilakukan oleh Globalization and World Cities Study Group and Network pada tahun 2008.[15] Ia berada di kedudukan nombor satu dari segi kualiti hidup di antara bandar-bandar besar di Eropah dalam laporan European Cities of the Future 2012 oleh fDi majalah.[16] Tinjauan yang dilakukan oleh ECA Antarabangsa pada tahun 2011 meletakkan Oslo sebagai bandar kedua termahal di dunia untuk perbelanjaan sara hidup selepas itu Tokyo.[17] Pada tahun 2013 Oslo terikat dengan bandar Australia Melbourne sebagai bandar termahal keempat di dunia, menurut Unit Perisikan Ekonomi (EIU) Kajian Kos Hidup di Seluruh Dunia.[18] Oslo disenaraikan sebagai bandar ke-24 paling hidup di dunia oleh majalah Monocle.[19]

Penduduk Oslo meningkat pada kadar rekod pada awal tahun 2000-an, menjadikannya penduduk paling cepat berkembang bandar di Eropah pada masa itu.[20] Pertumbuhan ini sebahagian besarnya berasal dari peringkat antarabangsa imigresen dan kadar kelahiran yang tinggi, tetapi juga dari penghijrahan antara negara. Penduduk imigran di bandar ini bertambah sedikit lebih cepat daripada penduduk Orang Norway penduduk,[21] dan di bandar ini, jumlah ini sekarang lebih dari 25% dari jumlah populasi jika termasuk ibu bapa pendatang.[22]

Wilayah bandar

Pada 27 Februari 2020, perbandaran Oslo mempunyai populasi 693,491.[12] Kawasan bandar melangkaui batas perbandaran ke sekitarnya Daerah daripada Viken (perbandaran Penanya, Bærum, Lillestrøm, Enebakk, Rælingen, Lørenskog, Nitedal, Gjerdrum, Nordre Follo); jumlah populasi aglomerasi ini ialah 1,019,513.[23][24] Pusat bandar terletak di hujung Oslofjord, dari sudut mana kota itu terbentang dalam tiga "koridor" yang berbeza —dalam arah utara-timur, dan selatan sepanjang kedua sisi fjord — yang memberikan kawasan bandar bentuk yang mengingatkan pada "Y" yang berbaring terbalik (pada peta, gambar satelit, atau dari ketinggian di atas kota).

Di utara dan timur, bukit berhutan yang luas (Marka) naik di atas bandar memberikan lokasi bentuk raksasa amfiteater. Bandar perbandaran (bykommune) Oslo dan daerah [fylke] Oslo adalah dua bahagian dari entiti yang sama, menjadikan Oslo satu-satunya bandar di Norway di mana dua tahap pentadbiran disatukan. Dari jumlah kawasan Oslo, 130 km2 (50 km persegi) dibina dan 7 km2 (2.7 km persegi) adalah pertanian. Kawasan terbuka di zon binaan berjumlah 22 km2 (8.5 batu persegi)[rujukan diperlukan]

Bandar Oslo ditubuhkan sebagai kawasan perbandaran pada 3 Januari 1838 (lihat formannskapsdistrikt). Ia dipisahkan dari daerah Akershus untuk menjadi sebuah daerah sendiri pada tahun 1842. Perbandaran luar bandar Aker digabungkan dengan Oslo pada 1 Januari 1948 (dan secara serentak dipindahkan dari daerah Akershus ke daerah Oslo). Selanjutnya, Oslo berkongsi beberapa fungsi penting dengan daerah Akershus.

Borough

Seperti yang ditakrifkan pada bulan Januari 2004 oleh dewan bandaraya[25][catatan]

BoroughPenduduk (2020)[26]Kawasan dalam km2nombor
Alna49,80113.712
Bjerke33,4227.79
Frogner59,2698.35
Gamle Oslo58,6717.51
Grorud27,7078.210
Grünerløkka62,4234.82
Nordre Aker52,32713.68
Nordstrand52,45916.914
Sagene45,0893.13
St. Hanshaugen38,9453.64
Stovner33,3168.211
Søndre Nordstrand39,06618.415
Ullern34,56996
Vestre Aker50,15716.67
Østensjø50,80612.213
Secara keseluruhan688,027151.8

Di samping itu adalah Marka (1610 penduduk, 301.1 km2), yang ditadbir oleh beberapa wilayah; dan Sentrum (1471 penduduk, 1.8 km2) yang sebahagiannya ditadbir oleh St. Hanshaugen, dan sebahagiannya secara langsung oleh dewan bandar. Sehingga 27 Februari 2020, 2386 penduduk tidak diperuntukkan ke borough.

Nama dan meterai

Setelah dimusnahkan oleh api pada tahun 1624, semasa pemerintahan Raja Kristian IV, sebuah bandar baru dibina lebih dekat Kubu Akershus dan menamakan Christiania sebagai penghormatan raja. Tapak lama di sebelah timur sungai Aker tidak ditinggalkan dan kampung Oslo kekal sebagai pinggir bandar di luar pintu bandar. Pinggir bandar yang dipanggil Oslo akhirnya dimasukkan ke kota yang tepat. Pada tahun 1925 nama pinggiran kota dipindahkan ke seluruh kota, sementara pinggiran kota diganti namanya "Gamlebyen" (secara harfiah "bandar Lama") untuk mengelakkan kekeliruan.[27][28][29] Bandar Lama adalah kawasan dalam daerah pentadbiran Gamle Oslo. Nama sebelumnya ditunjukkan dalam nama jalan seperti gerbang Oslo (jalan Oslo)[30] dan hospital Oslo.[31]

Toponymy

Asal nama Oslo telah menjadi topik perbahasan yang banyak. Ia tentunya berasal dari Norse Lama dan - dalam semua kemungkinan - asalnya nama sebuah ladang besar di Bjørvika, tetapi makna nama itu dipertikaikan. Ahli bahasa moden umumnya menafsirkan yang asli Óslo, Áslo atau Ánslo sebagai "Meadow di Kaki Bukit" atau "Meadow yang dikhususkan untuk Tuhan", dengan kedua-duanya dianggap sama.[32]

Keliru, pernah dianggap bahawa Oslo bermaksud "muara sungai Lo", nama sebelumnya yang seharusnya untuk sungai Alna. Namun, bukan sahaja tidak ada bukti mengenai sungai "Lo" yang mendahului pekerjaan di mana Peder Claussøn Friis pertama kali mencadangkan etimologi ini, tetapi namanya tidak gramatis dalam bahasa Norway: bentuk yang betul adalah Loaros (rujuk Nidaros).[33] Nama Lo kini dipercayai sebagai pembentukan belakang tiba oleh Friis untuk menyokong [idea mengenai] etimologinya untuk Oslo.[34]

Meterai

Selain itu, Oslo adalah salah satu daripada sedikit bandar di Norway Bergen dan Tønsberg, itu tidak mempunyai formal lambang senjata, tetapi yang menggunakan meterai bandar sebagai gantinya.[35] Meterai Oslo menunjukkan bandar santo pelindung, St. Hallvard, dengan sifat-sifatnya, batu giling dan anak panah, dengan wanita telanjang di kakinya. Dia duduk di atas takhta dengan hiasan singa, yang pada waktu itu juga biasa digunakan oleh Raja-raja Norway.[36]

Nama lain

Oslo mempunyai pelbagai nama samaran dan nama dalam bahasa lain. Bandar ini kadang-kadang dikenali dengan nama samaran "The Tiger City" (Orang Norway: Tigerstaden, mungkin diilhamkan oleh puisi tahun 1870 oleh Bjørnstjerne Bjørnson yang merujuk pada masa itu-Christiania di pusat Oslo. Nama panggilan itu kebanyakannya digunakan oleh orang Norway dari luar bandar, dan jarang oleh orang-orang dari wilayah Oslo.[37]

Sejarah

Oslo garis masa (peristiwa utama)
Lihat juga garis masa yang diperluas
CA. 1000 MasihiJejak pertama bangunan. The Gereja St. Clement dibina.
CA. 1050 MasihiOslo ditandakan sebagai bandar. Mariakirken dibina.
1152/53 MasihiThe Sekolah Katedral ditubuhkan
1299 MasihiOslo menjadi ibu kota Norway
CA. 1300Pembinaan Kubu Akershus bermula.
1350 MasihiKira-kira 3/4 penduduk mati di bawah Mati dalam kekejaman.
1352 MasihiKatedral St. Hallvard dan Gereja-gereja Sogne yang lain dibakar ke tanah dalam kebakaran besar
1624 MasihiSatu lagi kebakaran besar, bandar ini dibina semula dan dinamakan semula Christiania oleh Kristian IV.
1686 MasihiKebakaran merosakkan 1/4 bandar.
1697 MasihiDomkirken selesai dan dibuka
1716 MasihiBandar dan kubu ditakluki oleh Karl XII.
1813Universiti dibuka.
1825Asas-asas dari Slottet sudah selesai.
1836The Galeri Nasional sudah tamat.
1837Teater Christiania dibuka. Christiania dan Aker mendapat Datuk Bandar dan kommunestyre.
1854Oslo mendapat kereta api pertama, yang menuju ke Eidsvoll.
1866Stortinget sudah selesai.
1878Bandar berkembang. Frogner, Majorstuen, Torshov, Kampen dan Vålerenga dihuni dan dibina semula. 113 000 warganegara.
1892Yang pertama Holmenkollbakken sudah tamat.
1894Bandar ini mendapat landasan elektrik pertama.
1899Teater Nasional sudah tamat.
1925Bandar dinamakan semula sebagai Oslo.
1927The Monolith dinaikkan.
1928Oslo pertama Metro garis, Majorstuen-Besserud dibuka.
1950Dewan Bandaraya Oslo dibuka.
1963The Muzium Munch dibuka.
1980Laluan Metro di bawah bandar, Stesen Pusat Oslo dan Stesen Nationaltheatret dibuka.
1997Penduduk melebihi 500 000.
1998Rikshospitalet dibuka. Laluan keretapi baru ke Gardermoen.
2000Bandar ini merayakan ribuan tahun jubli.
2008Rumah Opera Oslo dibuka.
2011Beberapa bangunan di Regjeringskvartalet rosak teruk semasa serangan pengganas, mengakibatkan 8 kematian. 69 orang dibunuh di kawasan berhampiran Utøya pulau.
2018Bandar kawasan bandar lulus satu juta orang untuk pertama kalinya.

Semasa Zaman Viking kawasan yang merangkumi Oslo moden terletak di Viken, wilayah paling utara di Denmark. Penguasaan kawasan tersebut beralih antara raja-raja Denmark dan Norway pada Abad Pertengahan, dan Denmark terus menuntut kawasan tersebut hingga 1241.

Menurut Norse sagas, Oslo ditubuhkan sekitar tahun 1049 oleh Harald Hardrada.[38] Walau bagaimanapun, penyelidikan arkeologi baru-baru ini telah menemui penguburan orang-orang Kristen yang dapat diturunkan sebelum tahun 1000 M, bukti penempatan perkampungan sebelumnya.[rujukan diperlukan] Ini memerlukan perayaan milenium Oslo pada tahun 2000.

Ia telah dianggap sebagai ibu kota sejak pemerintahan Haakon V dari Norway (1299–1319), raja pertama yang tinggal secara tetap di kota. Dia juga memulakan pembinaan Kubu Akershus dan Oslo Kongsgård. Satu abad kemudian, Norway adalah bahagian yang lemah dalam a kesatuan peribadi dengan Denmark, dan peranan Oslo diturunkan menjadi pusat pentadbiran wilayah, dengan raja-raja tinggal di Kopenhagen. Hakikat bahawa Universiti Oslo ditubuhkan pada akhir tahun 1811 memberi kesan buruk terhadap pembangunan negara.[39]

Oslo dihancurkan beberapa kali oleh api, dan setelah bencana keempat belas, pada tahun 1624, Kristian IV dari Denmark dan Norway memerintahkannya dibina semula di laman web baru di seberang teluk, berhampiran Istana Akershus dan diberi nama Christiania. Jauh sebelum ini, Christiania telah mulai menetapkan kedudukannya sebagai pusat perdagangan dan budaya di Norway. Bahagian bandar yang dibina bermula pada tahun 1624 kini sering disebut Kvadraturen kerana susun atur ortogonalnya dalam blok persegi biasa.[40] Yang terakhir Mati dalam kekejaman wabak di Oslo berlaku pada tahun 1654.[41] Pada tahun 1814 Christiania sekali lagi menjadi modal sebenar apabila kesatuan dengan Denmark dibubarkan.

Banyak mercu tanda dibina pada abad ke-19, termasuk Istana Diraja (1825–1848), Bangunan storting (Parlimen) (1861-1866), Universiti, Teater Negara dan juga Pertukaran stok. Antara artis terkenal dunia yang tinggal di sini dalam tempoh ini adalah Henrik Ibsen dan Knut Hamsun (yang terakhir dianugerahkan Hadiah Nobel untuk sastera). Pada tahun 1850, Christiania juga mengatasi Bergen dan menjadi bandar terpadat di negara ini. Pada tahun 1877 bandar ini dinamakan semula Kristiania. Nama asal Oslo dipulihkan pada tahun 1925.[42]

1000–1600

Di bawah pemerintahan Olaf III dari Norway, Oslo menjadi pusat budaya untuk Timur Norway. Hallvard Vebjørnsson menjadi bandar santo pelindung dan digambarkan di meterai kota.

Pada tahun 1174, Biara Hovedøya telah dibina. Gereja-gereja dan biara menjadi pemilik utama sebidang tanah yang besar, yang terbukti penting untuk pembangunan ekonomi kota, terutama sebelum Kematian Hitam.

Pada 25 Julai 1197, Sverre dari Norway dan tenteranya menyerang Oslo dari Hovedøya.[43]

Semasa Pertengahan umur, Oslo mencapai kemuncaknya pada zaman pemerintahan Haakon V dari Norway. Dia mula membina Benteng Akershus dan juga raja pertama yang tinggal secara tetap di kota, yang membantu menjadikan Oslo sebagai ibu kota Norway.

Pada akhir abad ke-12, Liga Hanseatic peniaga dari Rostock berpindah ke bandar dan mendapat pengaruh besar di bandar. Kematian Hitam datang ke Norway pada tahun 1349 dan, seperti bandar-bandar lain di Eropah, bandar ini sangat menderita. Pendapatan gereja-gereja dari tanah mereka juga menurun sehingga para pedagang Hanseatic menguasai perdagangan luar bandar pada abad ke-15.

kurun ke 17

Selama bertahun-tahun, kebakaran memusnahkan sebahagian besar bandar ini berkali-kali, kerana banyak bangunan di bandar ini dibina sepenuhnya dari kayu. Selepas kebakaran terakhir pada tahun 1624, yang berlangsung selama tiga hari, Kristian IV dari Denmark memutuskan bahawa bandar lama tidak boleh dibina semula. Anak buahnya membina rangkaian jalan di Akershagen berhampiran Istana Akershus. Dia menuntut agar semua warga harus memindahkan kedai dan tempat kerja mereka ke kota Christiania yang baru dibina, yang dinamakan sebagai penghormatan kepada raja.

Transformasi bandar berjalan perlahan selama seratus tahun pertama. Di luar bandar, berhampiran Vaterland dan Grønland berhampiran Bandar Lama, Oslo, bahagian bandar yang baru dan tidak dikendalikan dibesarkan dengan warganegara berstatus kelas rendah.

abad ke 18

Pada abad ke-18, selepas Perang Utara Besar, ekonomi bandar berkembang dengan pembinaan kapal dan perdagangan. Ekonomi yang kuat mengubah Christiania menjadi pelabuhan perdagangan.

abad ke-19

Pada tahun 1814, bekas bandar provinsi Christiania menjadi ibu kota Kerajaan Norway yang bebas, di sebuah persatuan peribadi dengan Sweden. Beberapa institusi negeri ditubuhkan dan peranan kota sebagai ibu kota memulai periode penduduk yang meningkat pesat. Kerajaan negeri baru ini memerlukan bangunan untuk pentadbiran dan institusi yang berkembang. Beberapa bangunan penting didirikan - The Bank of Norway (1828), yang Istana Diraja (1848), dan Pengkisaran (1866). Kawasan besar di sekitarnya Perbandaran Aker digabungkan pada tahun 1839, 1859 dan 1878. Pengembangan 1859 termasuk Grünerløkka, Grønland dan Oslo. Pada masa itu kawasan itu dipanggil Oslo (sekarang Gamlebyen atau Old Town) adalah sebuah kampung atau pinggir bandar di luar bandar yang bersempadan dengan timur sungai Aker.[44] Penduduk meningkat dari sekitar 10 000 pada tahun 1814 menjadi 230 000 pada tahun 1900. Christiania mengembangkan industri dari tahun 1840, yang paling penting sekitar Akerselva. Terdapat ledakan bangunan yang menakjubkan selama beberapa dekad terakhir abad ke-19, dengan banyak bangunan pangsapuri baru dan pembaharuan pusat bandar, tetapi ledakan itu runtuh pada tahun 1899.

1900 – sekarang

Pada tahun 1948, Oslo bergabung dengan Aker, sebuah perbandaran yang mengelilingi ibu kota dan 27 kali lebih besar, sehingga mewujudkan perbandaran Oslo yang moden dan diperbesar. Pada masa itu, Aker adalah komuniti pinggiran bandar yang paling kaya, hijau, dan penggabungan itu tidak popular di Aker.[45]

Perbandaran membangunkan kawasan baru seperti Bandar kebun Ullevål (1918-1926) dan Torshov (1917–1925). Dewan Bandaraya dibina di bekas kawasan kumuh di Vika dari tahun 1931 hingga 1950. Perbandaran Aker dimasukkan ke Oslo pada tahun 1948, dan pinggir bandar dibangunkan, seperti Lambertseter (dari tahun 1951). Aker Brygge dibina di tapak bekas pekarangan kapal Akers Mekaniske Verksted, dari tahun 1982 hingga 1998.

Bandar dan perbandaran menggunakan nama tersebut Kristiania sehingga 1 Januari 1925 apabila nama itu bertukar menjadi Oslo. Oslo adalah nama sebuah pinggir bandar timur - ia telah menjadi lokasi pusat bandar, hingga kebakaran 1624 yang dahsyat. Raja Kristian IV dari Denmark memerintahkan sebuah bandar baru yang dibina dengan namanya sendiri; Oslo kekal sebagai pinggir bandar yang miskin di luar sempadan bandar. Pada awal abad ke-20, orang Norwegia berpendapat bahawa nama yang memperingati raja Denmark tidak sesuai sebagai nama ibu kota Norway, yang menjadi bebas sepenuhnya pada tahun 1905.[46]

Di dalam Serangan keganasan Norway 2011, Oslo terkena letupan bom yang meletus Suku Kerajaan, merosakkan beberapa bangunan termasuk bangunan yang menempatkan Pejabat Perdana Menteri. Lapan orang mati dalam serangan bom itu.

Geografi

Imej satelit Oslo, Julai 2018.
Peta kawasan bandar Oslo pada tahun 2005. Kawasan kelabu di tengah menunjukkan pusat bandar Oslo.

Oslo menempati lengkungan tanah di hujung paling utara Oslofjord. The fjord, yang hampir dibelah dua oleh Nesodden semenanjung berhadapan dengan Oslo, terletak di selatan; di semua arah lain Oslo dikelilingi oleh bukit-bukit hijau dan pergunungan. Terdapat 40 pulau di dalam had bandar, yang terbesar Malmøya (0.56 km2 atau 0.22 batu persegi), dan mendapat markah lebih banyak di sekitar Oslofjord. Oslo mempunyai 343 tasik, yang terbesar adalah Maridalsvannet (3.91 km2 atau 1.51 batu persegi). Ini juga merupakan sumber utama air minum untuk sebahagian besar Oslo.

Walaupun Timur Norway mempunyai sejumlah sungai, tidak ada yang mengalir ke lautan di Oslo. Sebaliknya Oslo mempunyai dua sungai yang lebih kecil: Akerselva (menguras Maridalsvannet, yang mengalir ke fjord di Bjørvika), dan Alna. Air terjun di Akerselva memberi kekuatan kepada beberapa industri moden pertama Norway pada tahun 1840-an. Kemudian pada abad ini, sungai menjadi simbol perpecahan ekonomi dan sosial bandar yang stabil dan konsisten Akhir Timur dan Akhir Barat; kawasan kejiranan buruh terletak di kedua-dua belah sungai, dan perpecahan pada hakikatnya mengikuti jalan Uelands sedikit lebih jauh ke arah barat. Sungai Alna mengalir melalui Groruddalen, kawasan pinggir bandar dan perindustrian utama Oslo. Titik tertinggi adalah Kirkeberget, pada jarak 629 meter (2,064 kaki). Walaupun populasi bandar kecil berbanding dengan kebanyakan ibu kota Eropah, ia menempati kawasan darat yang sangat besar, di mana dua pertiga kawasan terlindung hutan, bukit dan tasik. Batasannya merangkumi banyak taman dan kawasan terbuka, memberikan penampilan yang lapang dan hijau.[rujukan diperlukan]

Iklim

Oslo mempunyai iklim benua lembap (Klasifikasi iklim Köppen: Dfb)[47] dengan musim panas yang hangat dan musim sejuk yang sejuk. Oleh kerana pengaruh lautan, musim sejuk kurang sejuk daripada lebih banyak kawasan benua pada garis lintang yang sama, tetapi masih cukup sejuk untuk menjadi benua. Oslo mempunyai jumlah hujan yang besar sepanjang tahun. Ini berlaku walaupun di bulan kering.[47] Oleh kerana garis lintang utara bandar, siang hari sangat berbeza, dari lebih dari 18 jam pada musim panas, ketika malam tidak pernah gelap sepenuhnya (tidak lebih gelap daripada senja nautika), hingga sekitar 6 jam pada pertengahan musim sejuk.[48] Oslo duduk betul-betul di sempadan antara zon ketahanan 7a dan 7b.

Mei 2018 menyaksikan suhu lebih panas daripada purata sepanjang bulan.[49]Pada 30 Mei 2018, bandar menyaksikan suhu meningkat hingga 31.1 ° C (88.0 ° F), menjadikannya suhu Mei terpanas pada rekod Oslo.[50][51] Dihidupkan 27 Julai 2018, suhu di Oslo meningkat menjadi 34.6 ° C (94.3 ° F), yang paling panas pernah dicatat sejak tahun 1937, ketika pemerhatian cuaca untuk Oslo telah dilakukan di kawasan universiti di Blindern. Walau bagaimanapun, suhu paling panas yang pernah dicatatkan di bandar Oslo ialah 35 ° C (95 ° F) pada bulan Julai 1901.[52] Pada bulan Januari, tiga dari empat hari berada di bawah suhu beku (0 ° C [32 ° F]), rata-rata satu daripada empat hari lebih sejuk daripada −10 ° C (14 ° F).[53] Suhu terdingin yang dicatat ialah −29.6 ° C (−21.3 ° F), pada 21 Januari 1841, sementara suhu paling sejuk yang pernah direkodkan di Blindern adalah −26 ° C (−14.8 ° F) pada Januari 1941.

Data iklim untuk Oslo Blindern (1981-2010 normal; ekstrem sejak 1937)
SebulanJan.Feb.MacApr.MungkinJunJulOgosSepOkt.NovDisTahun
Rekod tinggi ° C (° F)12.5
(54.5)
13.8
(56.8)
21.5
(70.7)
25.4
(77.7)
31.1
(88.0)
33.7
(92.7)
35.0
(95.0)
33.6
(92.5)
26.4
(79.5)
21.0
(69.8)
14.4
(57.9)
12.6
(54.7)
35.0
(95.0)
Purata tinggi ° C (° F)−0.4
(31.3)
0.5
(32.9)
4.4
(39.9)
10.1
(50.2)
16.5
(61.7)
20.0
(68.0)
22.3
(72.1)
20.9
(69.6)
15.7
(60.3)
9.4
(48.9)
3.9
(39.0)
0.0
(32.0)
10.3
(50.5)
Purata harian ° C (° F)−2.9
(26.8)
−2.4
(27.7)
1.0
(33.8)
5.9
(42.6)
11.6
(52.9)
15.3
(59.5)
17.7
(63.9)
16.6
(61.9)
11.9
(53.4)
6.6
(43.9)
1.6
(34.9)
−2.3
(27.9)
6.8
(44.2)
Purata rendah ° C (° F)−5.3
(22.5)
−5.3
(22.5)
−2.4
(27.7)
1.7
(35.1)
6.7
(44.1)
10.5
(50.9)
13.0
(55.4)
12.2
(54.0)
8.0
(46.4)
3.8
(38.8)
−0.6
(30.9)
−4.7
(23.5)
3.2
(37.8)
Catat rendah ° C (° F)−26.0
(−14.8)
−24.9
(−12.8)
−21.3
(−6.3)
−14.9
(5.2)
−3.4
(25.9)
0.7
(33.3)
3.7
(38.7)
3.7
(38.7)
−3.3
(26.1)
−8.0
(17.6)
−16.0
(3.2)
−20.8
(−5.4)
−26.0
(−14.8)
Rata-rata pemendakan mm (inci)54.9
(2.16)
41.0
(1.61)
50.4
(1.98)
46.9
(1.85)
54.1
(2.13)
70.5
(2.78)
84.7
(3.33)
97.8
(3.85)
80.6
(3.17)
90.4
(3.56)
79.1
(3.11)
52.4
(2.06)
802.7
(31.60)
Purata hari hujan9.87.38.58.18.510.110.910.99.410.910.79.2114.3
Maksud bulanan waktu cahaya matahari45.778.7130.5163.8243.5229.7242.1210.9147.389.665.939.41,687.1
Rata-rata indeks ultraviolet0113455431002
Sumber: Météo Climat [54][55] dan Atlas Cuaca[56]

Taman dan kawasan rekreasi

Oslo mempunyai banyak taman dan kawasan hijau di dalam pusat bandar, dan juga di luarnya.

  • Taman Frogner adalah taman besar yang terletak beberapa minit berjalan kaki dari pusat bandar. Ini adalah taman terbesar dan terkenal di Norway, dengan koleksi besar patung oleh Gustav Vigeland.
  • Bygdøy adalah kawasan hijau yang besar, yang biasa disebut Museum Semenanjung Oslo. Kawasan ini dikelilingi oleh laut dan merupakan salah satu daerah termahal di Norway.[rujukan diperlukan]
  • Taman Patung Ekebergparken adalah taman arca dan taman warisan negara dengan pemandangan panorama kota di Ekeberg di bahagian tenggara bandar.
  • Taman St. Hanshaugen adalah taman awam lama di bukit tinggi di pusat Oslo. "St. Hanshaugen" juga merupakan nama kejiranan di sekitarnya dan juga daerah pentadbiran (wilayah) yang lebih besar yang merangkumi bahagian-bahagian utama di Oslo tengah.[58]
  • Taman Tøyen membentang di belakang Muzium Munch, dan merupakan hamparan rumput yang luas. Di utara, terdapat tempat pengawasan yang dikenali sebagai Ola Narr. Kawasan Tøyen juga merangkumi Taman Botani dan Muzium kepunyaan Universiti Oslo.[59]

Oslo (dengan Sandvika-Asker yang berdekatan) dibina dalam bentuk tapal kuda di pinggir Oslofjord dan terhad di kebanyakan arah oleh bukit dan hutan. Akibatnya, mana-mana titik di dalam bandar agak dekat dengan hutan. Terdapat dua hutan utama yang bersempadan dengan bandar: Østmarka (secara harfiah "Hutan Timur", di perimeter timur kota), dan sangat besar Nordmarka (secara harfiah "Hutan Utara", membentang dari perimeter utara kota jauh ke pedalaman).

  • Sognsvann adalah sebuah tasik di Oslomarka, yang terletak di sempadan darat, di utara Oslo. Sognsvann minum air untuk Oslo dari tahun 1876 hingga 1967.

Ketinggian tasik di atas permukaan laut adalah 183 meter. Airnya berada di kawasan mendaki yang popular. Berhampiran perairan itu, sangat bagus untuk barbeku, berenang, bola tampar pantai dan aktiviti lain.

Perbandaran ini mengendalikan lapan kolam renang awam.[60] Tøyenbadet adalah kemudahan renang dalaman terbesar di Oslo dan salah satu daripada beberapa kolam renang di Norway yang menawarkan kolam renang utama sepanjang 50 meter. Satu lagi ukuran adalah kolam renang luaran Frognerbadet.

Pemandangan Bandar

Pemandangan kota Oslo sedang dibangunkan semula sebagai sebuah kota moden dengan pelbagai titik akses, sistem metro yang luas dengan daerah kewangan baru dan kota budaya. Pada tahun 2008, sebuah pameran diadakan di London yang menampilkan pemenang anugerah Rumah Opera Oslo, skema pertumbuhan semula bandar di pinggir laut Oslo, Munch / Stenersen dan Perpustakaan Deichman yang baru. Sebilangan besar bangunan di bandar dan komuniti tetangga tingginya rendah dengan hanya Plaza, Posthuset dan kenaikan di Bjørvika jauh lebih tinggi.[61]

Senibina

Fjordbyen adalah projek pembinaan besar di tepi pantai Oslo tengah, yang terbentang dari Bygdøy di barat ke Ormøya di timur. Beberapa kawasan merangkumi: Bjørvika, Aker brygge, Tjuvholmen, stesen berpusat kawasan

Seni bina Oslo sangat pelbagai. Arkitek Carl Frederik Stanley (1769-1805), yang mendapat pendidikan di Kopenhagen, menghabiskan beberapa tahun di Norway sekitar pergantian abad ke-19. Dia melakukan pekerjaan kecil untuk pelanggan kaya di dan sekitar Oslo, tetapi pencapaian utamanya adalah pengubahsuaian Oslo Katedralskole, siap pada tahun 1800.[62] Dia menambahkan portico klasik di depan struktur yang lebih tua, dan auditorium setengah bulat yang diasingkan oleh Parlimen pada tahun 1814 sebagai tempat sementara untuk berkumpul, sekarang dipelihara di Muzium Rakyat Norsk sebagai tugu negara.

Ketika Christiania dijadikan ibu kota Norway pada tahun 1814, praktisnya tidak ada bangunan yang sesuai untuk banyak institusi pemerintahan baru. Program pembangunan yang bercita-cita tinggi dimulakan, tetapi dilaksanakan dengan perlahan kerana kekangan ekonomi. Usaha utama pertama adalah Istana Diraja, direka oleh Hans Linstow dan dibina antara tahun 1824 dan 1848. Linstow juga merancang Gerbang Karl Johans, jalan yang menghubungkan Istana dan kota, dengan dataran monumental di tengah jalan untuk dikelilingi oleh bangunan untuk Universiti, Parlimen (Storting) dan institusi lain. Hanya bangunan universiti yang direalisasikan mengikut rancangan ini. Christian Heinrich Grosch, salah seorang arkitek pertama yang berpendidikan sepenuhnya di Norway, merancang bangunan asal untuk Bursa Saham Oslo (1826-1828), cabang tempatan dari Bank of Norway (1828), Teater Christiania (1836-1837), dan kampus pertama untuk Universiti Oslo (1841–1856). Untuk bangunan universiti, dia meminta bantuan arkitek terkenal Jerman Karl Friedrich Schinkel. Pengaruh seni bina Jerman berterusan di Norway, dan banyak bangunan kayu mengikuti prinsip-prinsip Neoklasikisme. Di Oslo, arkitek Jerman Alexis de Chateauneuf dirancang Trefoldighetskirken, gereja neo-gothic pertama, diselesaikan oleh von Hanno pada tahun 1858.

Sebilangan bangunan mercu tanda, terutama di Oslo, dibina di Fungsionalis gaya (lebih dikenali di AS dan Britain sebagai Modernis), makhluk pertama Skansen restoran (1925-1927) oleh Lars Penyokong, dirobohkan pada tahun 1970. Backer juga merancang restoran di Ekeberg, yang dibuka pada tahun 1929. Kunstnernes Hus galeri seni oleh Gudolf Blakstad dan Herman Munthe-Kaas (1930) masih menunjukkan pengaruh aliran klasik klasik sebelumnya pada tahun 1920-an. Pembangunan semula Lapangan Terbang Oslo (oleh konsortium Aviaplan) di Gardermoen, yang dibuka pada tahun 1998, adalah projek pembinaan terbesar Norway hingga kini.

Politik dan pemerintahan

Majlis bandar raya Oslo 2019-2023[63]Undi[64]
Konservatif1525.4% Menurun
Buruh12020.0% Menurun
Hijau9015.3% Meningkat
Kiri Sosialis609.1% Meningkat
Liberal405.8% Menurun
Merah407.2% Meningkat
Tindakan Rakyat305.8% Meningkat
Kemajuan305.3% Menurun
Pusat102.2% Meningkat
Demokratik Kristian1001.7% Menurun
Bebas1
Jumlah59

Oslo adalah ibu negara Norway, dan dengan demikian adalah kerusi pemerintahan nasional Norway. Sebilangan besar pejabat kerajaan, termasuk pejabat Perdana Menteri, dikumpulkan di Regjeringskvartalet, sekumpulan bangunan yang berdekatan dengan Parlimen nasional, Pengkisaran.

Membentuk kota dan daerah Norway, bandar Oslo diwakili dalam Storting oleh sembilan belas anggota parlimen. The Parti Konservatif adalah parti yang paling banyak diwakili di Oslo dengan enam anggota, yang Parti Buruh mempunyai lima, yang Parti Kemajuan, Liberal dan juga Parti Kiri Sosialis mempunyai dua masing-masing; yang Pesta Hijau dan juga Pesta Merah mempunyai masing-masing.

Gabungan perbandaran dan daerah Oslo telah mempunyai sistem parlimen pemerintahan sejak tahun 1986. Kuasa tertinggi kota adalah Majlis Bandaraya (Bystyret), yang mempunyai 59 tempat duduk. Perwakilan dipilih secara popular setiap empat tahun. Majlis Bandaraya mempunyai lima jawatankuasa tetap, masing-masing mempunyai bidang tanggungjawabnya sendiri. Parti terbesar dalam Majlis Bandaraya selepas pilihan raya 2015 adalah Parti Buruh dan Konservatif, dengan masing-masing 20 dan 19 wakil.

Pilihan raya 2015

The Datuk Bandar Oslo adalah ketua Majlis Bandaraya dan wakil tertinggi bandar. Ini dulu merupakan posisi politik yang paling kuat di Oslo, tetapi setelah pelaksanaan parlementerisme, walikota memiliki peran seremonial yang lebih mirip dengan Presiden Presiden Storting di tingkat nasional. Datuk Bandar Oslo adalah Marianne Borgen.

Sejak pilihan raya tempatan 2015, kerajaan bandar pernah menjadi gabungan Parti Buruh, Parti Hijau dan Kiri Sosialis. Berdasarkan kebanyakan sokongan dari Parti Merah, gabungan itu mengekalkan majoriti yang dapat dilaksanakan di Dewan Bandaraya. Selepas pilihan raya tempatan 2019, the tengah-kiri gabungan kekal dalam pemerintahan.

The Datuk Bandar yang memerintah Oslo adalah ketua kerajaan Bandar. Pos itu dibuat dengan pelaksanaan parlimen di Oslo dan serupa dengan peranan perdana menteri di peringkat nasional. Datuk Bandar yang memerintah adalah Raymond Johansen.[65]

Ekonomi

Bangunan pejabat dan pangsapuri di Bjørvika, sebahagian daripada reka bentuk semula bekas dermaga dan tanah perindustrian di Oslo yang dikenali sebagai Projek Kod Bar.

Oslo mempunyai ekonomi yang bervariasi dan kuat dan berada di kedudukan nombor satu di antara bandar-bandar besar di Eropah yang berpotensi ekonomi dalam laporan Majalah fDi European Cities of the Future 2012.[16] Ia berada di kedudukan ke-2 dalam kategori keramahan perniagaan, di belakang Amsterdam.

Oslo adalah pusat pengetahuan maritim yang penting di Eropah dan menempatkan sekitar 1980 syarikat dan 8,500 pekerja dalam sektor maritim. Sebilangan dari mereka adalah syarikat perkapalan, broker kapal, dan broker insurans terbesar di dunia.[66] Det Norske Veritas, beribu pejabat di Høvik di luar Oslo, adalah salah satu daripada tiga maritim utama masyarakat klasifikasi di dunia, dengan 16.5% armada dunia ke kelas dalam daftarnya.[67] Pelabuhan bandar ini adalah pelabuhan kargo am terbesar di negara ini dan pintu masuk penumpang terkemuka. Hampir 6,000 kapal berlabuh di Pelabuhan Oslo setiap tahun dengan sejumlah 6 juta tan kargo dan lebih daripada lima juta penumpang.

The KDNK daripada Oslo berjumlah 64 bilion (€ 96,000 per kapita) pada tahun 2016, yang berjumlah 20% daripada KDNK negara.[68] Ini dibandingkan dengan NOK166 bilion (US $17 bilion) pada tahun 1995. Kawasan metropolitan, bar Lumut dan Drammen, menyumbang 25% daripada KDNK nasional pada tahun 2003 dan juga bertanggungjawab untuk lebih dari satu perempat tahun hasil cukai. Sebagai perbandingan, jumlah pendapatan cukai dari industri minyak dan gas di Rak Kontinental Norway berjumlah sekitar 16%.[69]

Oslo adalah salah satu bandar paling mahal di dunia.[70] Sehingga tahun 2006, ia berada di kedudukan kesepuluh menurut Worldwide Kos sara hidup Tinjauan yang diberikan oleh Mercer Human Resource Consulting[71] dan pertama mengikut Unit Perisikan Ekonomi.[70] Sebab perbezaan ini adalah kerana EIU menghilangkan faktor-faktor tertentu dari pengiraan indeks terakhirnya, terutamanya perumahan. Dalam kemas kini 2015[72] dari tinjauan Kos Hidup di Seluruh Dunia EIU, Oslo kini menduduki tempat sebagai bandar ketiga termahal di dunia.[73] Walaupun Oslo memang paling mahal pasaran perumahan di Norway, harganya jauh lebih murah daripada bandar lain dalam senarai berkenaan. Sementara itu, harga menyala barang dan perkhidmatan kekal sebagai yang tertinggi di mana-mana bandar. Oslo menjadi tuan rumah kepada 2654 syarikat terbesar di Norway. Dalam kedudukan bandar-bandar terbesar di Eropah yang diperintahkan oleh jumlah syarikat mereka Oslo berada di kedudukan kelima. Seluruh kumpulan syarikat minyak dan gas terletak di Oslo.

Menurut laporan yang disusun oleh Bank Switzerland UBS pada bulan Ogos 2006,[74] Oslo dan London adalah bandar termahal di dunia.

Persekitaran

Oslo adalah bandar padat. Sangat mudah untuk bergerak dengan pengangkutan awam dan basikal bandar yang boleh disewa dapat diakses oleh semua orang, di seluruh pusat bandar. Pada tahun 2003, Oslo menerima Anugerah Bandar Lestari Eropah dan pada tahun 2007 Reader's Digest meletakkan Oslo sebagai nombor dua dalam senarai bandar paling hijau dan paling hidup di dunia.[75][76]

Kota Oslo telah menetapkan matlamat untuk menjadi bandar rendah karbon, dan mengurangkan pengeluaran gas rumah hijau 95% dari tahap 1990 menjelang 2030.[77] Pelan tindakan iklim untuk Pelabuhan Oslo termasuk pemasangan semula kapal feri, melaksanakan proses kontrak rendah karbon, dan memasang kuasa pantai untuk kapal yang berlabuh.[78][79]

Pendidikan

Fakulti Undang-undang, Universiti Oslo.
Bangunan utama Sekolah Pengurusan Norway (BI).
Perpustakaan Universiti Oslo

Institusi pengajian tinggi

Tahap pendidikan dan produktiviti dalam tenaga kerja adalah tinggi di Norway. Hampir separuh dari mereka yang berpendidikan di peringkat pengajian tinggi di Norway tinggal di wilayah Oslo, menempatkannya di antara tiga wilayah teratas di Eropah dalam kaitannya dengan pendidikan. Pada tahun 2008, jumlah tenaga kerja di wilayah Oslo yang lebih besar (5 daerah) berjumlah 1,020,000 orang. Wilayah Oslo yang lebih besar mempunyai beberapa institusi pendidikan tinggi dan menempatkan lebih daripada 73,000 pelajar. University of Oslo adalah institusi terbesar untuk pendidikan tinggi di Norway dengan jumlah 27,400 pelajar dan 7,028 pekerja.[85]

Budaya

Oslo mempunyai sejumlah besar dan pelbagai tarikan budaya, yang merangkumi beberapa bangunan yang mengandungi karya seni dari Edvard Munch dan pelbagai artis antarabangsa lain tetapi juga beberapa Orang Norway seniman. Beberapa penulis terkenal di dunia sama ada tinggal atau dilahirkan di Oslo. Contohnya ialah Knut Hamsun dan Henrik Ibsen. Kerajaan baru-baru ini telah melaburkan sejumlah besar wang untuk pemasangan, kemudahan, bangunan dan festival budaya di Kota Oslo. Bygdøy, di luar pusat bandar adalah pusat sejarah dan sejarah Viking Norwegia. Kawasan ini mengandungi banyak taman dan pantai dan banyak muzium. Contohnya ialah Muzium Fram, Vikingskiphuset dan juga Muzium Kon-Tiki. Oslo menjadi tuan rumah tahunan Forum Kebebasan Oslo, sebuah persidangan yang dijelaskan oleh Pakar ekonomi sebagai "dalam perjalanan untuk menjadi hak asasi manusia yang setara dengan forum ekonomi Davos."[86] Oslo juga terkenal kerana memberikan hadiah Keamanan Nobel setiap tahun.

Makanan

Grønland, kawasan tengah sekitar Youngstorget dan Torggata, Gerbang Karl Johans (jalan raya pejalan kaki utama), Aker Brygge dan Tjuvholmen, Sørenga, dan wilayah-wilayah di Frogner, Majorstuen, St. Hanshaugen / Bislett, dan Grünerløkka semuanya mempunyai tumpuan kafe dan restoran yang tinggi. Terdapat beberapa pasar makanan, yang terbesar adalah Mathallen Food Hall di Vulkan dengan lebih daripada 30 kedai, kafe, dan restoran.[87]

Pada bulan Mac 2018, enam restoran Oslo disebutkan di Panduan Michelin. Maaemo adalah satu-satunya restoran Norway yang pernah dianugerahkan tiga bintang Michelin. Statholdergaarden, Kontrast, dan Galt masing-masing mempunyai satu bintang. Hanya dua restoran di Oslo yang mempunyai sebutan gourmand BIB: Restoran Eik dan Smalhans.[88]

Muzium, galeri

Oslo menempatkan beberapa muzium dan galeri utama. The Muzium Munch mengandungi Jeritan itu dan karya lain oleh Edvard Munch, yang menyumbangkan semua pekerjaannya ke kota setelah kematiannya.[89] Majlis bandar raya merancang Muzium Munch baru yang kemungkinan besar akan dibina Bjørvika, di bahagian tenggara bandar.[90] Muzium ini akan diberi nama Munch / Stenersen.[90] 50 muzium berbeza terletak di sekitar bandar.[91]

Folkemuseet terletak di Bygdøy semenanjung dan didedikasikan untuk Seni rakyat, Pakaian Rakyat, Sami budaya dan viking budaya. Muzium luar mengandungi 155 bangunan lama yang asli dari seluruh bahagian Norway, termasuk sebuah Gereja Stave.[92]

The Muzium Vigeland terletak di kawasan besar Taman Frogner, bebas diakses dan berisi lebih dari 212 patung oleh Gustav Vigeland termasuk sebuah obelisk dan Wheel of Life.[93]Patung lain yang popular adalah Sinnataggen, bayi lelaki yang menghentakkan kakinya dengan marah. Patung ini sangat terkenal sebagai ikon di bandar.[94] Terdapat juga taman arca landskap yang lebih baru, Taman Patung Ekebergparken, dengan karya seniman Norway dan antarabangsa seperti Salvador Dalí.[95]

Bangunan bersejarah di Muzium Rakyat Norsk

The Muzium Kapal Viking mempunyai tiga Kapal Viking dijumpai di Oseberg, Gokstad dan Tune dan beberapa barang unik lain dari Zaman Viking.[96]

The Muzium Bandar Oslo mengadakan pameran tetap mengenai penduduk di Oslo dan sejarah bandar.[97]

The Muzium Kon-Tiki rumah-rumah Thor HeyerdahlKontiki dan Ra2.[98]

Muzium Negara mengadakan dan menyimpan, mempamerkan dan mempromosikan pengetahuan orang ramai mengenai koleksi seni Norway yang paling luas.[99] Muzium ini menunjukkan pameran karya tetap dari koleksinya sendiri tetapi juga pameran sementara yang merangkumi karya yang dipinjamkan dari tempat lain.[99] Jalan pameran Muzium Nasional adalah Galeri Nasional, Museum Seni Kontemporari, Muzium Nasional, Muzium Seni Dekorasi dan Muzium Seni Bina Nasional.[99] Muzium Nasional baru di Oslo akan dibuka pada tahun 2020 yang terletak di Vestbanen di belakang Pusat Keamanan Nobel.[100]

Nobel Peace Center adalah sebuah organisasi bebas yang dibuka pada 11 Jun 2005 oleh Raja Harald V sebagai sebahagian daripada perayaan untuk menandakan abad ke-17 Norway sebagai sebuah negara merdeka.[101] Bangunan ini menempatkan pameran tetap, berkembang setiap tahun ketika baru hadiah Keamanan Nobel pemenang diumumkan, mengandungi maklumat setiap pemenang dalam sejarah. Bangunan ini digunakan terutamanya sebagai pusat komunikasi.[101]

Muzik dan acara

Banyak perayaan diadakan di Oslo, seperti festival Jazz Oslo, enam hari jazz festival yang telah diadakan setiap tahun pada bulan Ogos selama 25 tahun yang lalu.[102] Oslo terbesar batu festival adalah Øyafestivalen atau sekadar "Øya". Ia menarik sekitar 60,000 orang ke Taman Tøyen timur di Oslo dan berlangsung selama empat hari.[103]

Antarabangsa Oslo Muzik Gereja Pesta[104] telah diadakan setiap tahun sejak tahun 2000. The Oslo Muzik Dunia Festival mempamerkan orang-orang yang bintang di negara mereka sendiri tetapi orang asing di Norway. The Oslo Ruang muzik Festival diadakan pada bulan Ogos setiap tahun dan dewan dan pemain solo kelas dunia berkumpul di Oslo untuk membuat persembahan di festival ini. Festival Kayu Rock Norway diadakan setiap tahun pada bulan Jun di Oslo.

The Majlis Hadiah Nobel Keamanan diketuai oleh Institut; majlis penganugerahan diadakan setiap tahun di Dewan Bandaraya pada 10 Disember.[105] Walaupun Sami tanah jauh dari ibu kota, Muzium Sejarah Budaya Norway menandakan Hari Kebangsaan Sami dengan rangkaian aktiviti dan hiburan.

Biathlon Piala Dunia di Holmenkollen diadakan setiap tahun dan di sini pesaing lelaki dan wanita saling bersaing dalam disiplin Sprint, Pursuit dan Mass Start.[106]

Contoh lain acara tahunan di Oslo adalah Desucon, sebuah konvensyen yang memfokuskan budaya Jepun[107] dan Færderseilasen, regatta semalaman terbesar di dunia dengan lebih daripada 1100 kapal mengambil bahagian setiap tahun.[108]

Rikard Nordraak, komposer the lagu kebangsaan Norway, dilahirkan di Oslo pada tahun 1842.

Orkestra utama Norway adalah Filharmonik Oslo, berdasarkan pada Dewan Konsert Oslo sejak tahun 1977. Walaupun ia ditubuhkan pada tahun 1919, Oslo Philharmonic dapat menelusuri akarnya hingga penubuhan Christiania Musikerforening (Persatuan Pemuzik Christiania) oleh Edvard Grieg dan Johan Svendsen pada tahun 1879.[109]

Oslo telah menjadi tuan rumah Peraduan Lagu Eurovision dua kali, dalam 1996 dan 2010.

Seni persembahan

The Teater Negara adalah teater terbesar di Norway[110]

Oslo menempatkan lebih daripada 20 teater, seperti Teater Norway dan Teater Negara terletak di Jalan Karl Johan. The Teater Negara adalah teater terbesar di Norway dan terletak di antara istana kerajaan dan bangunan parlimen, Stortinget.[110]Nama-nama dari Ludvig Holberg, Henrik Ibsen dan Bjørnstjerne Bjørnson terukir di bahagian depan bangunan di atas pintu masuk utama. Teater ini mewakili pelakon dan penulis drama negara tetapi penulis lagu, penyanyi dan penari diwakili dalam bentuk yang baru dibuka Rumah Opera Oslo, Terletak di Bjørvika. Opera dibuka pada tahun 2008 dan merupakan mercu tanda nasional, yang dirancang oleh firma seni bina Norway, Snøhetta. Terdapat dua rumah, bersama-sama berisi lebih dari 2000 tempat duduk. Bangunan ini berharga 500 juta euro untuk dibina dan memerlukan masa lima tahun untuk dibina dan terkenal sebagai yang pertama rumah Opera di dunia untuk membiarkan orang berjalan di bumbung bangunan. Serambi dan atap juga digunakan untuk konsert dan juga tiga panggung.[111]

Sastera

Sebilangan besar pengarang Norway yang hebat telah tinggal di Oslo untuk beberapa tempoh dalam hidup mereka. Contohnya, hadiah Nobel-karang pengarang Undur Sigrid dibesarkan di Oslo, dan menggambarkan kehidupannya di sana dalam novel autobiografi Elleve år (1934; diterjemahkan sebagai Tahun Terpanjang; New York 1971).

Penulis drama Henrik Ibsen mungkin pengarang Norway yang paling terkenal. Ibsen menulis drama seperti Hedda Gabler, Rakan sebaya, Rumah Boneka dan Wanita dari Laut. The Petikan Ibsen projek yang disiapkan pada tahun 2008 adalah sebuah karya seni yang terdiri daripada 69 petikan Ibsen dalam huruf keluli tahan karat yang telah dimasukkan ke trotoar granit di jalan-jalan tengah kota.[112]

Sejak kebelakangan ini, novelis suka Lars Saabye Christensen, Tove Nilsen, Suresh Chandra Shukla, Jo Nesbø dan Roy Jacobsen telah menggambarkan bandar dan penduduknya dalam novel mereka. Sastera awal abad ke-20 dari Oslo merangkumi penyair Rudolf Nilsen dan André Bjerke.

Media

Surat khabar Aftenposten, Dagbladet, Geng Verdens, Dagens Næringsliv, Finansavisen, Dagsavisen, Morgenbladet, Tanah Vårt, Nationen dan Klassekampen diterbitkan di Oslo. Pejabat utama syarikat penyiaran nasional NRK terletak di Marienlyst di Oslo, berhampiran Majorstuen, dan NRK juga memiliki layanan wilayah melalui radio dan televisyen. TVNorge (TVNorway) juga terletak di Oslo, sementara TV 2 (berpusat di Bergen) dan TV3 (berpusat di London) mengendalikan pejabat cawangan di pusat Oslo. Terdapat juga pelbagai penerbitan khusus dan syarikat media yang lebih kecil. Sejumlah majalah dihasilkan di Oslo. Dua syarikat dominan tersebut Media Aller dan Hjemmet Mortensen AB.

Sukan

Stadium Bislett semasa persahabatan antara Lyn Oslo dan Liverpool F.C.
Pantai awam di dalam bandar

Oslo adalah rumah bagi Arena Nasional Holmenkollen dan Holmenkollbakken, utama negara biathlon dan Berski Nordic tempat-tempat. Ia menganjurkan kejohanan piala dunia tahunan, termasuk Pesta Ski Holmenkollen. Oslo menjadi tuan rumah Kejohanan Dunia Biathlon dalam 1986, 1990, 2000, 2002 dan 2016. Kejohanan Ski Dunia FIS Nordic telah dihoskan di 1930, 1966, 1982 dan 2011, dan juga Sukan Olimpik Musim Sejuk 1952.

Oslo adalah rumah beberapa kelab bola sepak di Sistem liga Norway. Vålerenga, Lyn dan Skeid telah memenangi kedua-dua liga dan juga cawan, sementara Mercantile SFK dan Jum telah memenangi piala.

Ullevål Stadion adalah arena kediaman untuk Pasukan kebangsaan Norway dan juga Final Piala Bola Sepak. Stadium sebelum ini menjadi tuan rumah ke final Kejohanan Wanita UEFA dalam 1987 dan 1997, dan juga Kejohanan Bola Sepak U-19 Eropah UEFA 2002.[113] Røa IL adalah satu-satunya pasukan Oslo dalam liga wanita, Toppserien. Setiap tahun, kejohanan bola sepak remaja antarabangsa Piala Norway diadakan pada Ekebergsletta dan tempat-tempat lain di bandar.

Kerana iklim sejuk dan dekat dengan hutan besar yang bersempadan dengan bandar, bermain ski adalah aktiviti rekreasi yang popular di Oslo. The Resort Ski Tryvann adalah pusat peranginan ski yang paling banyak digunakan di Norway.[114] Yang paling berjaya hoki ais pasukan di Norway, Vålerenga Ishockey, berpusat di Oslo. Bintang Manglerud adalah pasukan Oslo lain yang bermain di liga teratas.

Stadium Bislett adalah tempat trek dan padang utama kota, dan menjadi tuan rumah tahunan Permainan Bislett, sebahagian daripada Liga Diamond. Bjerke Travbane adalah tempat utama untuk perlumbaan abah dalam negara. Oslo Spektrum digunakan untuk besar hoki ais dan bola baling pertandingan. Nordstrand DIA dan Oppsal JIKA bermain di perempuan GRUNDIGligaen dalam bola baling, sementara Bækkelaget DIA bermain di liga lelaki. Jordal Amfi, rumah pasukan hoki ais Vålerenga Ishockey, dan juga pasukan kebangsaan. The Kejohanan Dunia IIHF 1999 dalam hoki ais diadakan di Oslo, seperti tiga Kejohanan Dunia Bandy, dalam 1961, 1977 dan 1985. The Kejohanan Dunia Jalan UCI dalam lumba jalan basikal dihoskan 1993.

Oslo juga merupakan rumah bagi Oslo Pretenders Sportsklubb, sebuah kelab yang menjadi tuan rumah sebuah besbol, bola jaring, bola keranjang, dan golf cakera pasukan. Pasukan besbol telah memenangi 21 Kejuaraan Piala Norway dan 18 gelaran Liga Besbol Norway. Mereka mengambil bahagian dalam Piala Eropah.[115]

Oslo adalah menawar untuk menjadi tuan rumah Sukan Olimpik Musim Sejuk 2022, tetapi kemudian menarik diri pada 2 Oktober 2014.

Pelancongan

Pada tahun 2018 Oslo dinobatkan sebagai salah satu daripada Sepuluh Bandar Teratas Lonely Planet. Buku tahunan terlaris buku panduan Best in Travel telah memilih Oslo sebagai salah satu daripada sepuluh bandar terbaik di dunia untuk dikunjungi pada tahun 2018, dengan menyebut "seni bina inovatif dan muzium yang tidak dapat dilalui di ibu negara Norway di samping bar, bistro dan kafe yang sejuk".[116]

Jenayah

Mahkamah Agung Norway

Daerah Polis Oslo adalah daerah polis terbesar di Norway dengan lebih daripada 2,300 pekerja. Lebih dari 1,700 daripadanya adalah pegawai polis, hampir 140 peguam polis dan 500 pekerja awam. Daerah Polis Oslo mempunyai lima balai polis yang terletak di sekitar bandar di Grønland, Sentrum, Stovner, Majorstuen dan Manglerud. The Perkhidmatan Siasatan Jenayah Negara terletak di Oslo, yang merupakan bahagian polis khas Norway di bawah NMJP. pst juga terletak di Daerah Oslo. PST adalah agensi keselamatan yang ditubuhkan pada tahun 1936 dan merupakan salah satu agensi bukan rahsia di Norway.

Polis Oslo menyatakan bahawa ibu kota adalah salah satu yang paling selamat di Eropah. Statistik menunjukkan bahawa jenayah di Oslo semakin meningkat,[bila?] dan beberapa media melaporkan bahawa terdapat empat kali lebih banyak kecurian dan rompakan di Oslo daripada di New York City per kapita.[117][118] Menurut Polis Oslo, mereka menerima lebih daripada 15,000 laporan kecurian kecil setiap tahun. Kurang daripada satu daripada seratus kes dapat diselesaikan.[119]

Pada 22 Julai 2011, Oslo adalah laman web salah satu dua serangan pengganas: pengeboman di Pejabat kerajaan Oslo.[120]

Pengangkutan

Lapangan terbang di sekitar OsloLapangan terbangIATA / ICAOPenumpang (2018)
OslDomEn.JPGGardermoenOSL / ENGM28,518,584
Sandefjord Lufthavn.jpgTorpTRF / ENTO1,963,000
Lapangan Terbang Incheckning Moss, Rygge.JPGRygge
(ditutup 2016)
RYG / ENRY1,849,294

Oslo mempunyai sistem pengangkutan awam yang paling luas di Norway, yang dikendalikan oleh Ruter.[121] Ini merangkumi garis enam Metro Oslo,[122] metro paling luas di dunia bagi setiap penduduk, iaitu enam talian Laluan Trem Oslo[123] dan garis lapan Keretapi Komuter Oslo.[124] Laluan trem beroperasi di kawasan yang berhampiran dengan pusat bandar, sementara metro, yang beroperasi di bawah tanah melalui pusat bandar, beroperasi ke pinggir bandar yang lebih jauh; ini merangkumi dua talian yang beroperasi ke Bærum, dan Garisan Cincin yang melingkar ke kawasan di utara pusat.[125] Oslo juga diliputi oleh rangkaian bas yang terdiri dari 32 jalur kota, serta bas serantau ke daerah berdekatan Akershus.[126]

Stesen Pusat Oslo bertindak sebagai hab pusat,[127] dan menawarkan perkhidmatan kereta api ke kebanyakan bandar utama di selatan Norway juga Stockholm dan Gothenburg di Sweden.[128] The Keretapi Express Airport beroperasi di sepanjang kelajuan tinggi Garisan Gardermoen. The Talian Drammen berjalan di bawah pusat bandar di Terowong Oslo.[129] Sebilangan pulau kota dan perbandaran berdekatan Nesodden dihubungkan dengan feri.[130] Setiap hari pelayaran perkhidmatan beroperasi ke Kopenhagen dan Frederikshavn di Denmark, dan ke Kiel di German.[131]

Sebilangan besar lebuh raya melalui pusat bandar dan bahagian lain di bandar dalam terowong. Pembinaan jalan raya sebahagiannya disokong melalui a cincin tol. Lebuh raya utama melalui Oslo adalah Laluan Eropah E6 dan E18. Ada tiga tali pinggang keledar, yang paling dalam adalah jalan dan paling luar, Cincin 3 yang merupakan lebuh raya.

Lapangan terbang utama yang melayani bandar ini Lapangan Terbang Gardermoen, bertempat di Ullensaker, 47 kilometer (29 mi) dari pusat bandar Oslo.[132] Ia bertindak sebagai pintu masuk antarabangsa utama ke Norway,[133] dan merupakan lapangan terbang domestik keenam terbesar di Eropah.[134] Gardermoen adalah pusat untuk Syarikat Penerbangan Scandinavian, Ulang-alik udara Norway dan Widerøe. Oslo juga dilayani oleh lapangan terbang sekunder, yang melayani beberapa syarikat penerbangan tambang rendah, seperti Ryanair: Lapangan Terbang Torp, 110 kilometer (68 mi) dari bandar.[135]

Demografi

Penduduk Oslo dari 1801–2006, dengan data tahunan dari tahun 1950–2006.
Penduduk bersejarah
TahunPop.±%
15002,500—    
18018,931+257.2%
185531,715+255.1%
1890151,239+376.9%
1951434,365+187.2%
1961475,663+9.5%
TahunPop.±%
1971481,548+1.2%
1981452,023−6.1%
1991461,644+2.1%
2001508,726+10.2%
2011599,230+17.8%
2017672,061+12.2%
Sumber: Statistik Norway.[23][136]
Bilangan minoriti (gen 1 dan 2)
di Oslo mengikut negara asal pada tahun 2017
[137]
KewarganegaraanPenduduk (2017)
Pakistan Pakistan21,010
Poland Poland17,624
Somalia Somalia15,137
 Sweden13,018
Iraq Iraq8,015
 Sri Lanka7,064
Maghribi Maghribi6,830
Iran Iran6,306
Turki Turki6,298
Vietnam Vietnam6,276
Filipina Filipina6,164
 India5,671
 Afghanistan3,852
 Jerman3,813
 Rusia3,802
 Denmark3,787
 Bosnia-Herzegovina3,436
Ethiopia Ethiopia3,346
Eritrea Eritrea3,277
 Algeria3,074
 United Kingdom3,059
 Lithuania3,057
 China2,988
 Romania2,941
 Kosovo2,876
 Perancis2,315

Penduduk Oslo pada tahun 2010 meningkat pada kadar rekod hampir 2% setiap tahun (17% selama 15 tahun terakhir), menjadikannya ibukota Skandinavia yang paling cepat berkembang.[138] Pada tahun 2015, menurut Statistik Norway laporan tahunan, terdapat 647,676 penduduk tetap di perbandaran Oslo, di mana 628,719 tinggal di kota itu. Terdapat juga 1.019.4513 di kawasan bandar di bandar[3][23][24] dan dianggarkan 1.71 juta di Wilayah Greater Oslo, dalam jarak 100 km (62 mi) dari pusat bandar.[14]

Menurut bancian terbaru, 432,000 penduduk Oslo (70.4% daripada populasi) adalah etnik Norway, meningkat 6% sejak tahun 2002 (409,000).[139] Oslo mempunyai populasi pendatang terbesar dan orang Norway yang dilahirkan oleh ibu bapa pendatang di Norway, baik secara relatif dan mutlak. Dari 624,000 penduduk Oslo, 189,400 adalah pendatang atau dilahirkan oleh ibu bapa pendatang, yang mewakili 30.4 peratus penduduk ibu negara. Semua pinggir bandar di Oslo berada di atas purata nasional 14.1 peratus. Pinggir bandar dengan jumlah penduduk pendatang tertinggi adalah Søndre Nordstrand, Stovner dan Alna, di mana mereka membentuk sekitar 50 peratus penduduk.[140]

Orang Pakistan membentuk yang terbesar minoriti etnik, diikuti oleh Tiang, Orang Somalia, dan Orang Sweden. Kumpulan pendatang besar lain adalah orang dari Sri Lanka, Vietnam, Turki, Maghribi, Iraq & Wilayah Kurdistan dan Iran & Wilayah Kordestan.[141][142][143][144]

Pada tahun 2013, 40% murid sekolah rendah Oslo didaftarkan mempunyai Bahasa pertama selain daripada bahasa Norway atau Sami.[145] Bahagian barat bandar ini didominasi oleh etnik Norway, dengan beberapa sekolah mempunyai kurang daripada 5% murid dengan latar belakang pendatang.[rujukan diperlukan] Bahagian timur Oslo lebih bercampur-campur, dengan beberapa sekolah mempunyai 97% latar belakang pendatang.[146] Sekolah juga semakin dibahagikan mengikut etnik, dengan penerbangan putih berada di beberapa pinggir timur laut bandar.[147][148] Di wilayah Groruddalen pada tahun 2008 misalnya, populasi etnik Norway menurun sebanyak 1,500, sementara populasi pendatang meningkat sebanyak 1.600 orang.[149]

Agama di Oslo (1.1.2019)[150][151]
agamaperatus
Gereja Norway
48.7%
Denominasi Kristian yang lain
8.4%
Islam
9.5%
Agama Buddha
0.6%
Agama lain
1.1%
Komuniti pendirian hidup
2.8%
Tidak berkaitan
28.9%

Oslo mempunyai banyak komuniti agama. Pada tahun 2019, 48.7% penduduk adalah anggota Gereja Norway, lebih rendah daripada purata kebangsaan 69.9%.[152] Anggota denominasi Kristian lain merangkumi 8.4% daripada populasi. Islam diikuti oleh 9.5% dan agama Buddha oleh 0.6% penduduk. Penganut agama lain membentuk 1.1% penduduk. Komuniti pendirian hidup, terutamanya Persatuan Humanis Norway, diwakili oleh 2.8% penduduk. 28.9% penduduk Oslo tidak berafiliasi dengan mana-mana agama atau masyarakat.[150][151]

Penduduk terkenal

Hubungan antarabangsa

Bandar kembar - bandar rakan kongsi - dan wilayah

Oslo mempunyai perjanjian kerjasama dengan bandar / wilayah berikut:[156]

Oslo dahulu kembar dengan Madison, Wisconsin, Tel Aviv dan Vilnius, tetapi sejak itu menghapuskan konsep bandar kembar.

Pokok Krismas sebagai hadiah

Oslo mempunyai tradisi menghantar pokok Krismas setiap tahun ke bandar-bandar di Washington DC.; New York; London; Edinburgh; Rotterdam; Antwerp dan Reykjavík.[157] Sejak tahun 1947, Oslo telah mengirim ketinggian 65 hingga 80 kaki (20 hingga 24 meter), berusia 50 hingga 100 tahun bunga api, sebagai ungkapan terima kasih kepada Britain atas sokongannya terhadap Norway selama ini Perang Dunia II.[158][159]

Lihat juga

Rujukan

  1. ^ "Arealstatistikk untuk Norge". Kartverket.no. Kartverket. 16 Oktober 2014. Diarkibkan daripada asal pada 19 April 2016. Diperoleh 13 Oktober 2015.
  2. ^ "Penduduk, 1 Januari 2016". Statistik Norway. 19 Februari 2016. Diperoleh 28 Mac 2016.
  3. ^ a b "Penduduk dan luas tanah di perkampungan bandar, 1 Januari 2014". Statistik Norway. 9 April 2015. Diperoleh 6 September 2015.
  4. ^ "Penduduk dan perubahan penduduk, Q2 2015". Statistik Norway. 20 Ogos 2015. Diperoleh 13 Oktober 2015.
  5. ^ regionaldepartementet, Kommunal- og (9 Mei 2003). "St.meld. 31 (2002-2003)". Regjeringen.no (dalam bahasa Norway). Diperoleh 22 Disember 2017.
  6. ^ "Folketalet ved nyttår var 5 258 000". ssb.no (dalam Nynorsk Norway). Diperoleh 22 Disember 2017.
  7. ^ "Finn postnummer og adresser i Norge og utlandet".
  8. ^ "HDI sub-nasional - Pangkalan Data Kawasan - Makmal Data Global". hdi.globaldatalab.org. Diperoleh 13 September 2018.
  9. ^ "Forskrift om målvedtak i kommunar og fylkeskommunar" (dalam bahasa Norway). Lovdata.no.
  10. ^ "Oslo". Kamus Warisan Amerika Bahasa Inggeris (Edisi ke-5.) Boston: Houghton Mifflin Harcourt. Diperoleh 22 April 2019.
  11. ^ "Oslo". Kamus Inggeris Collins. HarperCollins. Diperoleh 22 April 2019.
  12. ^ a b "2020-02-27". ssb.no. Diperoleh 1 Mac 2020.
  13. ^ "2019-11-04". ssb.no. Diperoleh 1 Mac 2020.
  14. ^ a b "Demografi innenfor ti mil fra Oslo. 1. januar 2010 og endringer 2000-2009. Antall og prosent" [Demografi dalam jarak seratus kilometer dari Oslo. 1 Januari 2010 dan perubahan 2000–2009. Bilangan dan peratus]. Statistik Norway (dalam bahasa Norway). Diperoleh 15 Januari 2016.
  15. ^ "GaWC - Dunia Menurut GaWC 2008". Lboro.ac.uk 13 April 2010. Diperoleh 23 Julai 2011.
  16. ^ a b Rachel Craig (13 Februari 2012). "Bandar dan Wilayah Eropah Masa Depan 2012/13". fDiIntelligence.com. Diperoleh 12 Mac 2013.
  17. ^ "Sydney melancarkan senarai bandar termahal di dunia". ECA Antarabangsa. 8 Jun 2011. Diarkibkan daripada asal pada 3 Oktober 2011. Diperoleh 10 Julai 2011.
  18. ^ George Arnett; Chris Michael (14 Februari 2014). "Bandar termahal di dunia". Penjaga. Diperoleh 23 Februari 2014.
  19. ^ "Kajian Kualiti Hidup: 25 bandar teratas, 2019 - Filem". Monocle.
  20. ^ "Oslo europamester i vekst - Nyheter - Oslo". Aftenposten.no. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  21. ^ "Ola og Kari flytter fra innvandrerne - Nyheter - Oslo". Aftenposten.no. Diarkibkan daripada asal pada 4 Jun 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  22. ^ "Imigresen dan pendatang". Ssb.no. 1 Januari 2009. Diarkibkan daripada asal pada 2 September 2009. Diperoleh 29 Ogos 2009.
  23. ^ a b c "Penduduk, 1 Januari 2015". Statistik Norway. 19 Februari 2015. Diarkibkan daripada asal pada 24 September 2015. Diperoleh 13 Oktober 2015.
  24. ^ a b Pål Vegard Hagesæther (2 Disember 2018). "Nå bor det lebih dari 1 juta i Stor-Oslo". Aftenposten. Diperoleh 11 Disember 2018.
  25. ^ Perbandaran Oslo (2020). "Befolkningen etter bydel, kjønn og aldersgrupper 1.1.2020" (dalam bahasa Norway). Diperoleh 29 April 2020.
  26. ^ Befolkningen etter bydel, delbydel, grunnkrets, kjønn og alder. Utviklings- og kompetanseetaten, Oslo kommune (Diakses pada 23 Oktober 2015)
  27. ^ Aftenposten, 12 Oktober 2014, h. 15.
  28. ^ Han har kartlagt Christianias karthistorie, Osloby, 8 Disember 2014.
  29. ^ "Oslo - ahli sejarah". 3 Ogos 2018.
  30. ^ Knut Are Tvedt, merah. (2000). «Pintu Oslo». Oslo byleksikon (4. utg.) Oslo: Kunnskapsforlaget. halaman. 324. ISBN 82-573-0815-3.
  31. ^ Pål Abrahamsen et al. (merah.): Fra dollhus til moderne psykiatri. Hospital Oslo 1538 - 1988. Selskapet untuk Oslo bys vel. Oslo 1988.
  32. ^ Rujuk Bjorvand, Harald (2008). "Oslo." Dalam: Namn och bygd. Tidskrift ford nordisk ortnamnsforskning, jilid 96, 2008.
  33. ^ Jørgensen, Jon G. (28 September 2014). "Peder Claussøn Friis". Dalam Helle, Knut (ed.). Simpan norske leksikon (dalam bahasa Norway). Oslo: Kunnskapsforlaget.
  34. ^ "Alna - elv i Oslo", Dalam: Kedai Norske Leksikon (dalam bahasa Norway).
  35. ^ "Kerajaan - Oslo kommune". Diarkibkan daripada asal pada 14 Oktober 2014.
  36. ^ Heraldry of the World (2010). "Oslo byvåpen". ngw.nl. Diarkibkan daripada asal pada 28 Julai 2011. Diperoleh 5 Julai 2011.
  37. ^ "Fra Språkrøret: Hvorfor kaller vi Oslo untuk Tigerstaden ?," St. Hallvard, 3/1991, hlm. 61
  38. ^ "Di dalam Oslo: Di dalam". TripAdvisor. Diperoleh 25 Mac 2010.
  39. ^ Drake, Michael (Julai 1965). "Pertumbuhan penduduk di Norway 1735-1855". Kajian Sejarah Ekonomi Scandinavia. 13 (2): 97–142. doi:10.1080/03585522.1965.10414366. ISSN 0358-5522.
  40. ^ Oslo byleksikon. Oslo: Kunnskapsforl. 2000. ISBN 9788257308155.
  41. ^ Øivind Larsen. "DNMS.NO: Michael: 2005: 03/2005: Ulasan buku: Kematian Hitam dan fakta sukar". Persatuan Perubatan Norway. Diperoleh 11 Mac 2014.
  42. ^ Bård Alsvik. "Oslo kommune byarkivet (Arkib Bandar Oslo)". Oslo Kommune. Diperoleh 23 September 2013.
  43. ^ Leif Gjerland (25 Julai 2014). "Kongen som angrep Oslo fra Hovedøya". Aftenposten.
  44. ^ Boye, Lain: Christiania 1814-1905. Oslo: Grøndahl, 1976.
  45. ^ "Da Høyre kjempet mot kommunesammenslåing". www.dagsavisen.no.
  46. ^ NRK. "Da Oslo ble Oslo". NRK (dalam bahasa Bokmål Norway). Diperoleh 5 Mei 2018.
  47. ^ a b "Iklim Oslo: Suhu, Klimograf, Jadual iklim untuk Oslo - Climate-Data.org". en.climate-data.org. Diperoleh 20 Jun 2018.
  48. ^ "Waktu matahari & bulan hari ini, Oslo, Norway". www.timeanddate.com.
  49. ^ "Cuaca hangat menetapkan rekod baru".
  50. ^ "Det har aldri noensinne blitt m hlt høyere temperatur i Norge i mai". Dagbladet.no (dalam bahasa Norway). 30 Mei 2018. Diperoleh 13 Ogos 2018.
  51. ^ "Oslo dan Bergen mencatat rekod panas - Norway Today". Norway Hari Ini. 31 Mei 2018. Diperoleh 13 Ogos 2018.
  52. ^ Julie Berg Melfald (26 Julai 2018). "Fredag ​​kan en 117 gr gammel varmerekord i Oslo untuk musim gugur: - Vi kan også begynne å snuse på landsrekorden". Aftenposten.no. Diperoleh 3 Jun 2020.
  53. ^ "Blindern (Oslo)". Institut Meteorologi Norway. Diarkibkan daripada asal pada 15 Disember 2010. Diperoleh 10 Januari 2016.
  54. ^ "Iklim Normal untuk Norway 1981-2010" (dalam bahasa Perancis). Météo Climat. Diperoleh 15 Oktober 2018.
  55. ^ "Cuaca melampau untuk Oslo Blindern" (dalam bahasa Perancis). Météo Climat. Diperoleh 15 Oktober 2018.
  56. ^ d.o.o, Kumpulan Media Yu. "Oslo, Norway - Maklumat iklim terperinci dan ramalan cuaca bulanan". Cuaca Atlas. Diperoleh 2 Julai 2019.
  57. ^ "eKlima".
  58. ^ Taman bandar Oslo (dalam bahasa Norway)
  59. ^ Taman bandar Oslo (dalam bahasa Norway)
  60. ^ "Kolam renang perbandaran". Idrettsetaten.oslo.kommune.no. 16 Jun 2010. Diperoleh 27 Jun 2010.
  61. ^ "Tepi laut Oslo yang sedang berkembang, di kolase foto".
  62. ^ "PANDUAN PELANCONGAN OSLO - Kumpulan Seni & Senibina". PANDUAN PELANCONGAN OSLO. Diperoleh 9 April 2019.[pautan mati kekal]
  63. ^ "Wakil di Oslo bystyre". Oslo kommune (dalam bahasa Norway). Diperoleh 24 Mei 2020.
  64. ^ "Valgresultat.no". valgresultat.no. Diperoleh 24 Mei 2020.
  65. ^ "Valgresultat untuk Oslo kommune", Nrk Valg, 2019
  66. ^ Oslo Teknopol Mal Diarkibkan 22 Ogos 2006 di Mesin Wayback
  67. ^ "Salinan yang diarkibkan". Diarkibkan daripada asal pada 29 Julai 2012. Diperoleh 6 Ogos 2006.CS1 maint: salinan yang diarkibkan sebagai tajuk (pautan)
  68. ^ "Pangkalan Data - Eurostat". ec.europa.eu.
  69. ^ "Laporan Tahunan Pentadbiran Cukai Norway 2003" (PDF). Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 18 Mac 2009. Diperoleh 8 Julai 2009.
  70. ^ a b "Bandar termahal di dunia di Oslo'". Berita BBC. 1 Februari 2006. Diperoleh 21 Jun 2010.
  71. ^ "Mercer: Perundingan. Penyumberan luar. Pelaburan". Mercerhr.com. Diarkibkan daripada asal pada 16 Mei 2008. Diperoleh 10 Jun 2009.
  72. ^ Penyelesaian digital EIU. "Kos Hidup di Seluruh Dunia Februari 2015 - Unit Perisikan Ekonomi".
  73. ^ "Ini adalah bandar termahal di dunia". CNBC. 2 Mac 2015. Diperoleh 12 Mac 2015.
  74. ^ Yahoo! Berita Diarkibkan 11 Ogos 2006 di Mesin Wayback
  75. ^ polimorf. "Kempen Bandar dan Bandar Lestari". Bandar lestari.eu. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 21 Jun 2010.
  76. ^ Kahn, Matthew. "Hidup Hijau: Kedudukan negara terbaik (dan terburuk)". Reader's Digest Australia. Diarkibkan daripada asal pada 20 Disember 2010. Diperoleh 21 Jun 2010.
  77. ^ "Strategi iklim dan anggaran iklim Oslo". Oslo kommune. Diperoleh 28 Disember 2019.
  78. ^ Jabatan Pembangunan Perniagaan dan Pemilikan Awam, Oslo kommune (Jun 2019). "Pelabuhan Oslo sebagai Pelabuhan Zero Emission: Pelan Tindakan" (PDF). KlimaOslo.
  79. ^ Lindeman, Tracey (8 November 2019). "Rancangan Bercita-cita Oslo untuk Menurunkan Karbonnya". CityLab. Diperoleh 28 Disember 2019.
  80. ^ "Norges idrettshøgskole - forskning og høyere utdanning innenfor idrettsvitenskap - NIH". Nih.no. Diperoleh 10 Jun 2009.
  81. ^ "Kunsthøgskolen i Oslo". Khio.no. 1 Ogos 2000. Diperoleh 10 Jun 2009.
  82. ^ "Universitetet untuk miljø- og biovitenskap - UMB". Umb.no. Diperoleh 10 Jun 2009.
  83. ^ "Internett - Norges veterinærhøgskole". Veths.no. Diperoleh 10 Jun 2009.
  84. ^ "Ska-Wiki - Ska-Wiki". ska-wiki.no. Diarkibkan daripada asal pada 10 Oktober 2007.
  85. ^ "UiO saya tinggi". uio.no. Diperoleh 22 Mac 2012.
  86. ^ "Padang yang padat". Pakar ekonomi. 27 Mei 2010.
  87. ^ "Oslo: Bandar Seni, Air Mancur, Bunga, dan Patung". vezit.com. Diperoleh 27 Julai 2017.
  88. ^ "Oslo memenangi bintang Michelin yang lain". www.newsinenglish.no. Diperoleh 30 Julai 2020.
  89. ^ "Edvard Munch» Edvard Munch Biografi 3 ". Edvardmunch.info. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  90. ^ a b "Salinan yang diarkibkan" (PDF). Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 29 Mei 2012. Diperoleh 29 November 2010.CS1 maint: salinan yang diarkibkan sebagai tajuk (pautan)
  91. ^ Nada. "Tarikan: Muzium dan pemandangan Oslo, Norway". Layariloos.com. Diperoleh 3 Jun 2011.
  92. ^ "Muzium Oslo". Dunia66.com. 18 Mac 2005. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  93. ^ "Frognerparken and Vigeland Park - Oslo". Pelancong Kosmot. Diperoleh 3 Jun 2011.
  94. ^ "Sinnataggen". Oslosurf.com. Diperoleh 3 Jun 2011.
  95. ^ Taman Patung Ekebergparken Laman utama (dalam Bahasa Inggeris)
  96. ^ Norway dot com. "Muzium Kapal Viking (Vikingskipshuset), Muzium, Direktori Oslo Norway". Norway.com. Diarkibkan daripada asal pada 27 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  97. ^ Norway dot com. "Muzium Bandar Oslo, Muzium, Direktori Oslo Norway". Norway.com. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  98. ^ "Muzium Kon-Tiki - panduan perjalanan rasmi Norway". layarinorway.com. Diperoleh 3 Jun 2011.
  99. ^ a b c "Tentang Muzium Nasional: Nasjonalmuseet". Nasjonalmuseet.no. Diarkibkan daripada asal pada 15 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  100. ^ "Muzium Nasional di Vestbanen: Nasjonalmuseet". Nasjonalmuseet.no. Diarkibkan daripada asal pada 15 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  101. ^ a b "Pusat Keamanan Nobel Dibuka di Oslo". Norway.org. Diarkibkan daripada asal pada 8 Jun 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  102. ^ OJF (2011). "Oslo Jazzfestival". oslojazz.no. Diarkibkan daripada asal pada 1 Julai 2011. Diperoleh 5 Julai 2011.
  103. ^ "Øyafestivalen 2021". Øyafestivalen - Øya 2020.
  104. ^ "Oslo Internasjonale kirkemusikkfestival". Kirkemusikkfestivalen.no. Diarkibkan daripada asal pada 17 Mei 2013. Diperoleh 12 Mac 2013.
  105. ^ NobelPrize.Org (2011). "Majlis Penghargaan Nobel Keamanan 2010". nobelprize.org. Diperoleh 5 Julai 2011.
  106. ^ VisitOslo.Com (2011). "Piala Dunia Biathlon - Perjalanan Rasmi & Panduan Pelawat ke Oslo, Norway". layarioslo.com. Diarkibkan daripada asal pada 17 September 2011. Diperoleh 5 Julai 2011.
  107. ^ Desu.No (2011). "Desu". desu.no (dalam bahasa Norway). Diarkibkan daripada asal pada 3 Ogos 2011. Diperoleh 5 Julai 2011.
  108. ^ KNS.No (2011). "Fokus Bank Færderseilasen - KNS". kns.no. Diarkibkan daripada asal pada 6 Julai 2011. Diperoleh 5 Julai 2011.
  109. ^ Oslo-Filharmonien (2011). "Filharmonien". oslofilharmonien.no. Diarkibkan daripada asal pada 14 Ogos 2011. Diperoleh 5 Julai 2011.
  110. ^ a b "Nationaltheatret - Teater Nasional: Foto dan video di Peta Google, cara WIKI". 59.914386,10.7342595: Wiki.worldflicks.org. Diarkibkan daripada asal pada 1 Julai 2017. Diperoleh 3 Jun 2011.CS1 maint: lokasi (pautan)
  111. ^ "7 Tempat Pelancongan Terbaik di Oslo, Norway". Cerita Dunia. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 3 Jun 2011.
  112. ^ Økland, Ingunn (10 September 2008). "Graffiti Ibsen som jålete". Aftenposten (dalam bahasa Norway). Diarkibkan daripada asal pada 4 Mei 2011.
  113. ^ Ullevaal Stadion. "Historikk" (dalam bahasa Norway). Diarkibkan daripada asal pada 1 Julai 2010. Diperoleh 10 Jun 2009.
  114. ^ Tvedt, Knut Are, ed. (2010). "Tryvann Vinterpark". Oslo byleksikon (dalam bahasa Norway) (edisi ke-5). Oslo: Kunnskapsforlaget. hlm. 582. ISBN 978-82-573-1760-7.
  115. ^ "Sejarah". Pretender Oslo. Diperoleh 31 Mac 2020.
  116. ^ "Oslo, Norway - Panduan perjalanan rasmi". www.visitoslo.com.
  117. ^ Redaksjon (7 Mac 2008). "Fire ganger mer krim i Oslo enn i New York". Osloby.no (dalam bahasa Norway). Diperoleh 28 Ogos 2012.
  118. ^ Oslo, Politidistrikt. "Kriminaliteten i Oslo". Politi.no (dalam bahasa Norway). Diarkibkan daripada asal pada 15 Oktober 2013. Diperoleh 25 Ogos 2012.
  119. ^ Norsk Telegrambyrå (9 Oktober 2012). "Oslo har seperti mange lommetyverier som Berlin". Vg.no (dalam bahasa Norway). Diperoleh 9 Oktober 2012.
  120. ^ "7 Tewas dalam Letupan Oslo; 80 terbunuh dalam Tembakan di Kem". PBS. Diarkibkan daripada asal pada 22 Julai 2011. Diperoleh 23 Julai 2011.
  121. ^ "Om Ruter" (dalam bahasa Norway). Ruter. Diarkibkan daripada asal pada 7 Mac 2010. Diperoleh 1 Disember 2010.
  122. ^ "T-banen - forstadsbane og storbymetro" (dalam bahasa Norway). Ruter. Diarkibkan daripada asal pada 6 Disember 2010. Diperoleh 1 Disember 2010.
  123. ^ "Trikk" (dalam bahasa Norway). Ruter. Diarkibkan daripada asal pada 6 Disember 2010. Diperoleh 1 Disember 2010.
  124. ^ "Kereta api komuter peta rangkaian" (PDF) (dalam bahasa Norway). Keretapi Negeri Norway. Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 29 Oktober 2013. Diperoleh 1 Disember 2010.
  125. ^ "T-baneringen" (dalam bahasa Norway). Pakej Oslo 2. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 1 Disember 2010.
  126. ^ "Peta Rangkaian Bas Bandar" (PDF). 2013. Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 24 Januari 2013.
  127. ^ "KONSEP KAJIAN OSLO HUB" (PDF). Direktorat Keretapi Norway. Diperoleh 1 Mei 2019.
  128. ^ "Peta rangkaian" (PDF) (dalam bahasa Norway). Keretapi Negeri Norway. Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 27 Ogos 2010. Diperoleh 1 Disember 2010.
  129. ^ Holøs, Bjørn (1990). Stasjoner i sentrum (dalam bahasa Norway). Oslo: Gyldendal Norsk Forlagg. hlm. 182. ISBN 82-05-19082-8.
  130. ^ "Tt til jobb og skole, eller buruk og utflukt" (dalam bahasa Norway). Ruter. Diarkibkan daripada asal pada 11 Disember 2010. Diperoleh 1 Disember 2010.
  131. ^ "Passasjer / turis" (dalam bahasa Norway). Pelabuhan Oslo. Diarkibkan daripada asal pada 1 Mei 2011. Diperoleh 1 Disember 2010.
  132. ^ "Pentadbiran". Oslo Lufthavn. Diarkibkan daripada asal pada 24 Januari 2010. Diperoleh 19 Januari 2010.
  133. ^ "Pasar". Oslo Lufthavn. Diarkibkan daripada asal pada 24 November 2009. Diperoleh 19 Januari 2010.
  134. ^ "Krisis ekonomi menghentikan pertumbuhan pengangkutan udara" (PDF). Eurostat. Diarkibkan daripada asal (PDF) pada 30 September 2010. Diperoleh 18 Januari 2010.
  135. ^ Sandefjord Lufthavn. "Bagaimana cara menuju Sandefjord Airport Torp?". Diarkibkan daripada asal pada 16 Mac 2009. Diperoleh 24 Oktober 2009.
  136. ^ "Populasi yang diunjurkan - Statistik Norway". Statbank.ssb.no. Diarkibkan daripada asal pada 26 Mei 2012. Diperoleh 23 Julai 2011.
  137. ^ "Pendatang dan ibu bapa pendatang kelahiran Norwegia, mengikut kategori imigrasi, latar belakang negara dan peratusan penduduk". ssb.no. Diperoleh 26 Jun 2017.
  138. ^ Ole Kristian Nordengen Hanne Waaler Lier Pål V. Hagesæther. "Om 15 kanr kan det bo 100 000 flere i Oslo". Aftenposten.no. Diarkibkan daripada asal pada 4 Mei 2011. Diperoleh 27 Jun 2010.
  139. ^ utviklings-og-kompetanseetaten.oslo.kommune.no
  140. ^ Kristoffer Fredriksen: Imigran dan kelahiran Norway dari ibu bapa pendatang, 1 Januari 2013 SSB, Januari 2013
  141. ^ "25 prosent av alle som bor i Oslo er innvandrere - Nyheter - Oslo - Aftenposten.no". Diarkibkan daripada asal pada 9 Julai 2008.
  142. ^ "Polakker den største innvandrergruppen" (dalam bahasa Norway). Ssb.no. Diperoleh 27 Jun 2010.
  143. ^ "Tabell 11 Innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre, etter landbakgrunn (de 20 største gruppene). Utvalgte kommuner. 1. januar 2009" (dalam bahasa Norway). Ssb.no. Diarkibkan daripada asal pada 28 Jun 2011. Diperoleh 22 Januari 2010.
  144. ^ Folkebibl.no Diarkibkan 9 Jun 2007 di Mesin Wayback (dalam bahasa Norway)
  145. ^ Oslo kommune, Undervisningsetaten (4 Januari 2013). "Minoritetsspråklige elever i Osloskolen 2012/2013" (PDF). Undervisningsetaten.
  146. ^ Avhilde Lundgaard. "Foreldre flytter barna til" hvitere "skoler - Nyheter - Innenriks". Aftenposten.no. Diarkibkan daripada asal pada 26 Ogos 2009. Diperoleh 25 Mac 2010.
  147. ^ Bredeveien, Jo Moen (2 Jun 2009). "Rømmer til hvitere skoler". Dagsavisen. Diarkibkan daripada asal pada 8 Disember 2009.
  148. ^ Lundgaard, Hilde (22 Ogos 2009). "Foreldre flytter barna til" hvitere "skoler". Aftenposten. Diarkibkan daripada asal pada 26 Ogos 2009.
  149. ^ Slettholm, Andreas (15 Disember 2009). "Ola og Kari flytter fra innvandrerne". Aftenposten. Diarkibkan daripada asal pada 4 Jun 2011.
  150. ^ a b "Medlemmer i tros- og livssynssamfunn som mottar offentlig støtte" (dalam bahasa Norway). Oslo kommune Statistikkbanken. Diperoleh 21 Disember 2019.
  151. ^ a b "Folkemengden etter kjønn og alder (B) (2004-2019)" (dalam bahasa Norway). Oslo kommune Statistikkbanken. Diperoleh 21 Disember 2019.
  152. ^ Gereja Norway - tokoh utama 14 Jun 2019 Statistik Norway
  153. ^ Haverkamp, ​​Frode; Gude, Hans Fredrik (Januari 1992). Hans Gude (dalam bahasa Norway). Oslo: Aschehoug. hlm. 59. ISBN 82-03-17072-2. OCLC 29047091.
  154. ^ Majlis Eropah (2011). "Bandar antara budaya: Oslo, Norway". coe.int. Diperoleh 22 Mei 2011.
  155. ^ Wood, Phil (2009). "Bandar Antara Budaya" (PDF). Majlis Eropah. Diperoleh 10 Januari 2016.
  156. ^ "Bandar dan wilayah yang bekerjasama". Oslo.kommune.no. Oslo Kommune. 12 Februari 2012. Diarkibkan daripada asal pada 7 April 2014. Diperoleh 6 April 2014.
  157. ^ Juletrær hingga utland Ordføreren, Oslo kommune (Laman web Perbandaran Oslo, pejabat Mare), yang diterbitkan pada November 2013, diakses pada 7 April 2014.
  158. ^ Tennes juletreetnya di London, VG, 3 Disember 2009.
  159. ^ Ina Louise Stovner. "juletre". Simpan norske leksikon. Diperoleh 12 Februari 2016.

Bacaan lanjut

  • Christie, Haakon. "Oslo lama." Arkeologi Abad Pertengahan 10#1 (1966): 45-58.
  • Ebert, Bettina. "Keseimbangan miring? Meneliti sejarah paparan dan penyelidikan koleksi abad pertengahan di Museum Sejarah Budaya, University of Oslo." Jurnal Sejarah Koleksi 30.1 (2018): 139-151.
  • Kolbe, Laura. "Simbol kebanggaan sivik, sejarah nasional atau tradisi Eropah? Balai bandar di ibu kota Skandinavia." Sejarah Bandar 35.3 (2008): 382-413, merangkumi Copenhagen, Stockholm, dan Oslo.
  • Liden, Hans-Emil. "Arkeologi Bandar di Norway." dalam Bandar Eropah: arkeologi dan sejarah awal mereka (1977): 83+.
  • Luccarelli, Mark, ed. Green Oslo: Visi, Perancangan dan Wacana (Ashgate 2012) dalam talian
  • Stagg, Frank Noel. Norway Timur dan sempadannya; sejarah Oslo dan dataran tinggi (1956) dalam talian
  • Streeton, Noëlle L. W. "Perspektif (Lama dan Baru) mengenai Seni Gereja Abad Pertengahan Akhir di Norway: Mempersoalkan Hegemoni Bengkel Lübeck." Kajian Scandinavia 90.1 (2018): 50-77. dalam talian

Pautan luaran

Pin
Send
Share
Send